Bunt nastolatka 25.10.2019

>> Podsumowanie spotkania  

Bracie

Dziękujemy Ci za wspólną modlitwę w piątek 25 października w kościele św. Piotra i Pawła oraz za udział w konferencji pt. „Bunt nastolatka”, którą poprowadził Michał Frąckowicz – mąż i ojciec dwójki dzieci, z zawodu i z pasji nauczyciel, rekolekcjonista z centrum Mocni w Duchu w Łodzi.

Każdy nastolatek przechodzi przez fazę buntu w swoim życiu. Czasami przychodzi on szybciej, czasami później, jest bardziej lub mniej gwałtowny. Jest to jednak naturalny czas rozwoju dziecka i poszukiwania przez niego własnej, osobistej tożsamości. Nie jest to łatwy okres w jego życiu, bo sam nie wie, co się z nim dzieje. Bardziej rządzą nim emocje niż racjonalne myślenie. Jak wspomniał Michał badania pokazują, że poziom emocji jest 12 razy wyższy niż u osoby dorosłej. A jego rodzice również nie są nigdy na ten bunt wystarczająco przygotowani. To rodzi dodatkową frustrację, napięcia, kłótnie, brak zrozumienia i nieporozumienia. Czasami po takim okresie zadry w sercach pozostają na całe życie. Nastolatek potrzebuje do 30 min, aby dotarło do niego czyjeś polecenie. Warto mieć to w pamięci, gdy prosi się go o wykonanie jakiegoś zadania.

Michał, mówił, że dzieci są jak strzały umieszczone w kołczanie. I dopóki są w kołczanie rodzice nie mają z nimi problemów. Pomagają im „zdobyć staranne wychowanie: prawość, rzetelność, uczciwość (Prz 1,3.) Jednak przychodzi taki moment, że trzeba wyjąć strzałę z kołczanu i wypuścić do lotu. Wystrzeleniu strzały towarzyszy napięcie. Napięta jest cięciwa, napięty jest łuk. Dzieci krok po kroku wkraczają w swoje samodzielne życie ale jego kierunek może być inny niż zaplanowali lub wymarzyli sobie rodzice. Nie kontrolują oni już lotu strzały, nawet jeżeli podejmują takie próby. Pan Bóg nie chce, aby dzieci były uwalniane do samodzielności w tak dużym napięciu. Gdy rodzice będą przeżywać bunt swojego dziecka z modlitwą i wiarą w Zbawiciela, wtedy napięcie będzie mniejsze a dzieci wkroczą w dorosłość z Bogiem w sercu. Bóg zadba o ich rozwój i prowadzi właściwą drogą. A rodzice zawsze będą towarzyszyć dzieciom poprzez swoją modlitwę.

Bracie, pamiętaj, że to sam Bóg sprawił że Ty zostałeś ojcem swoich dzieci i odrzucaj jakiekolwiek sugestie, czy nawet oskarżenia, że źle wychowałeś swoje dzieci. Nie porównuj ich do innych, kochaj je i módl się za nie, szczególnie gdy jest ciężko… „Miłość zaś – to przestrzeganie jej praw, a poszanowanie praw to rękojmia nieśmiertelności. (Mdr 6,18)

Już teraz zapraszamy Cię na kolejne otwarte spotkanie, które odbędzie się 22.11.2019 w piątek o godz. 18.30 tam gdzie zawsze. Konferencję nt. „ Ojciec – miłość i cierpienie” wygłosi ks. prof. dr hab. Włodzimierz Wołyniec – Rektor PWT we Wrocławiu.

Szczegóły pod adresem http://mezczyzniwewroclawiu.pl

Z Bogiem
Mężczyźni Świętego Józefa
we Wrocławiu

ZAPROSZENIE

Zapraszamy spotkanie MsJ w październiku
25.10.2019 w piątek o godz. 18.30

jak zwykle „Pod CZWÓRKĄ”
w Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Wrocławskiej
przy ul. Katedralnej 4 /blisko Katedry/
w kościele św. Piotra i Pawła (wejście przez dziedziniec)

Temat: „Bunt nastolatka”

Konferencję poprowadzi dla nas:
Michał Frąckowicz
Mąż i ojciec dwójki dzieci, z zawodu i z pasji nauczyciel.
Rekolekcjonista z centrum Mocni w duchu, kibic piłki nożnej.

Program
18.30 adoracja
19.15 msza św.
20.00 czas na kawę
20.30 konferencja
22.00 zakończenie

ZAPRASZAMY !