Czas Ojca

PODSUMOWANIE

ZdjęciaNagrania ze spotkania


Konferencja: „Czas ojca” – Andrzej Cwynar


Homilia „Kim jest dla Ciebie Jezus Chrystus ?” – ks. prof. Piotr MRZYGŁÓD
Bracie

Dziękujemy Ci za wspólną modlitwę podczas naszego spotkania Mężczyzn Św. Józefa, które odbyło się w piątek 27 września 2019 w piątek o godz. 18.30 w kościele św. Piotra i Pawła przy ul. Katedralnej 4 we Wrocławiu.

Szczególnie jesteśmy Ci wdzięczni za uczestnictwo w Eucharystii, która została odprawiona w intencji o wieczne szczęście w Królestwie Bożym dla Ojca Andrzeja Smołki SSCC naszego duchowego opiekuna, przyjaciela, ojca. Ś.p. Ojciec Andrzej odszedł do Domu Pana ale też w każdym spotkanym przez siebie człowieku pozostawił coś z siebie. Teraz od nas zależy, co zrobimy z tym, co zasiał w naszych sercach. Rozwiniemy i podamy dalej, czy tylko w nieutulonym żalu będziemy pielęgnować o Nim wspomnienia, aż wyblakną i przykryją się kurzem codzienności… A przecież „czyż ów «jeden» nie dał przykładu, ten, którego ducha wyście spadkobiercami?” (Ml 2,15).

Po Eucharystii Andrzej Cwynar ojciec trójki dzieci i założyciel Fundacji dla Rodziny znalazł dla nas czas, aby wygłosić konferencję pt.: „ Czas ojca”. Andrzej mógł ten czas spędzić ze swoimi dziećmi ale przyszedł podzielić się z nami swoim doświadczeniem i wiedzą o tym, jak ważne jest, aby czas, którym ojciec dysponuje był właściwie przez niego wykorzystywany, bowiem „wszystko ma swój czas, i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem” (Koh 3,1).

Jak mówił Andrzej, dostałeś od Boga czas, 24 h w ciągu dnia i jak go podzielisz, zależy tylko od Ciebie. Nie na wszystko będziesz miał czas, ale możesz mieć go na to, co najważniejsze. Może Twoja praca, hobby są teraz bardziej ekscytujące niż zabawy z dziećmi, może pracownicy bardziej Cię słuchają niż syn lub córka ale nigdy nie wrócisz do czasu dzieciństwa Twojego dziecka, gdy już uznasz, że właśnie jesteś gotowy i masz chwilę dla nich. Może być już za późno – dla nich. Ale nie dla Ciebie, bo ojciec nie dezerteruje, musi być twardy i brać na klatę trudne słowa dzieci oraz ich burzliwe reakcje i pracować nad nimi. Nie może się na nie obrażać, tylko walczyć o więzi, zaczynając od refleksji nad sobą i zmianą samego siebie.

Angażuj się, miej czas dla każdego swojego dziecka. Nie musisz zaraz z nim wchodzić na Mount Everest albo polować na słonie w Afryce. Rób z dzieckiem proste rzeczy (wspólny spacer, bieganie, rolki, kręgle itp.), bo to one mogą stać się jego Mount Everestem życia. Jeden na jeden – Ty i Twoje dziecko – to czas wysokiej jakości – organizuj go i pielęgnuj. Zarządzaj swoim czasem, zapisuj zadania i realizuj je krok po kroku. 5 min planowania to godzina oszczędności, którą możesz przeznaczyć na coś wartościowego. Andrzej wskazał kilka sposobów zarządzania czasem, np. Reguła Pareto, ABS, GTD, Technika Pomodoro i zachęcał do zapoznania się z tymi technikami w wolnej chwili.

Dzieci zechcą spędzać z Tobą czas, jeśli będą miały do Ciebie zaufanie, czuły Twoje wsparcie i więź z Tobą…Odsuń od siebie, na ile można, cały szum informacyjny, który oddziela Cię od rodziny… Troszcz się, kochaj i szanuj dzieci oraz ich matkę dziecka, nawet jeśli nie jest Twoją żoną. Odpowiedzialny ojciec uczy dziecka szacunku do matki. Brak ojca w dzieciństwie ma ogromny wpływ na przyszłość jego dzieci. Ojciec ma fundamentalny wpływ na swoją rodzinę. Jeśli ojciec się nawraca, to rodzina się nawraca w 95% procentach.

Andrzej zachęcał, abyś pomyślał, na co przeznaczasz swój czas w ciągu dnia. Może na TV, praca, dzieci, łowienie ryb, internet, jedzenie, modlitwa, przyjaciele, żona, sen, dojazdy…. A co jest Twoim priorytetem? Czy pilnujesz tego, co naprawdę jest ważne? A może jakieś chwasty np. częste sprawdzane informacji codziennych w internecie zabierają Twój czas dla dzieci, dla żony… W załączniku znajdziesz tabelkę z przykładowymi czynnościami w ciągu dnia. Możesz dopisać inne, jeśli przyjdą Ci do głowy… Znajdź chwilę czasu dla siebie, albo wykorzystaj dodatkowo moment skupienia w WC, i wpisz w jedną kolumnę, ile minut wczoraj przeznaczyłeś na daną czynność. W drugą kolumnę wpisz, ile chciałbyś na to samo przeznaczać czasu. A następnie poproś żonę, aby wypełniła za Ciebie tę tabelkę, na ile potrafi… Porównaj wyniki i wyciągnij wnioski.

Bracie, już teraz zapraszamy Cię na kolejne otwarte spotkanie, które odbędzie się 25 października 2019 w piątek o godz. 18.30 tam, gdzie zawsze tj. w kościele św. Piotra i Pawła przy ul. Katedralnej 4 we Wrocławiu. Konferencję pt. „ Bunt nastolatka” wygłosi Michał Frąckowicz – mąż i ojciec dwójki dzieci, rekolekcjonista z centrum „Mocni w duchu” w Łodzi.


Z Bogiem Mężczyźni Świętego Józefa we Wrocławiu
https://www.facebook.com/mezczyzni.we.wroclawiu/

Zaproszenie

Zapraszamy spotkanie MsJ we wrześniu
27.09.2019 w piątek o godz. 18.30

jak zwykle „Pod CZWÓRKĄ”
w Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Wrocławskiej
przy ul. Katedralnej 4 /blisko Katedry/
w kościele św. Piotra i Pawła (wejście przez dziedziniec)

Temat: „Czas Ojca”

Konferencję poprowadzi dla nas: Andrzej Cwynar
Mąż Roksany i Tata trójki dzieci.
Trener Tato.net, lider crown.
Założyciel ojcowskiego klubu w Oławie, a także Fundacji dla rodziny.
Formuje się w domowym kościele.
Organizuje rekolekcje i konferencje o tematyce: rodzinnej, małżeńskiej, finansowej.

Program
18:30 adoracja i sakrament pojednania
19:15 msza święta
20:00 kawa / herbata na dziedzińcu
20:30 konferencja / sala nr 5
21:30 kawa / herbata na dziedzińcu
23:00 zakończenie