Jak krzyż z San Damiano odmienił życie św. Franciszka i całego swiata

>> Podsumowanie spotkania
 

Zdjęcia


Wideo

homilia

konferencja

Podsumowanie

Szczęść Boże Bracie

Dziękujemy Ci za wspólną modlitwę i wielbienie w ostatni piątek w kościele św. Piotra i Pawła oraz za wysłuchanie konferencji ojca Jozafata Gohly OFM pt. „Jak krzyż z San Damiano odmienił życie św. Franciszka i całego świata”.

Ojciec Jozafat opowiadał jak Franciszek przychodził do opuszczonego oraz zrujnowanego kościoła San Damiano i patrząc na wiszącą ikonę Krzyża, modlił się do Boga. Swoją obecnością tchnął nowe życie w opuszczoną świątynię a głos z ikony Krzyża mówiący „Franciszku, idź odbuduj mój Kościół, gdyż popada w ruinę!” sprawił, że rozpoczęła się odnowa w całym Kościele na świecie.

Nieznany jest autor ikony, chociaż przypuszcza się, że był to mnich syryjski mieszkający w klasztorze w Umbrii. Również data powstania nie została dokładnie określona. Oficjalnie mówi się o XII wieku ale ojciec Jozafat wspomniał, że niektórzy naukowcy szacują ją nawet na połowę XI wieku, ponieważ pokazuje kościół jako całość, jeszcze przed schizmą. Sama ikona jest dziełem niezwykłym, pełnym symboliki, opisem ukrzyżowania i wniebowstąpienia. A Jezus Chrystus w swoim ukrzyżowaniu jest zwycięski, pełny chwały. Pokazany w aureoli, wyprostowany, głębokim spojrzenie obejmuje cały świat…, nad którym spoczywa ręka Boga.

Jak mówił ojciec Jozafat ważne jest, aby nie dopuszczać do osamotnienia świątyń, które bez wiernych najpierw pustoszeją, potem popadają w ruinę a na końcu są niszczone, albo zamieniane na restauracje, sklepy, sale taneczne. Nie wolno pozwolić, aby podobny proces toczył się również w naszym kraju. Ojciec Jozafat z mocą podkreślał, że Kościół potrzebuje odpowiedzialnych mężczyzn, którzy zapełnią świątynie, klękną ze swoimi rodzinami przed Krzyżem i swym przykładem odwrócą trend erozji wiary. Jeżeli „ktoś zniszczy świątynię Boga, tego zniszczy Bóg. Świątynia Boga jest świętą, a wy nią jesteście. (1 Kor 3,17).

„.. idź odbuduj mój Kościół…”. Bracie, zastanawiałeś się, co Ty byś zrobił, gdybyś usłyszał takie słowa? Zacząłbyś odbudowę od siebie, bo jesteś kościołem, w którym mieszka Duch Św.? A może od razu od swojej rodziny? Jesteś przecież skałą, na której ona stoi. „I Kościół, i rodzina wywodzą się z tych samych źródeł. Mają tę samą genealogię w Bogu: w Bogu Ojcu, Synu i Duchu Świętym (Jan Paweł II).

Zachęcamy też do wysłuchania nagrania konferencji ojca Jozafata na http://mezczyzniwewroclawiu.pl/transmisje-na-zywo/

Bracie, już teraz zapraszamy Cię na kolejne, otwarte spotkanie, które odbędzie się 22.03.2019 w piątek o godz. 18.30 tam, gdzie zawsze. Po Mszy Św. Robert Golej – mąż, ojciec siedmiorga dzieci, dr nauk o zarządzaniu wygłosi dla nas konferencję pt.: „Pycha, obłuda i gniew”.

Z Bogiem
Mężczyźni Świętego Józefa we Wrocławiu

Zaproszenie

Zapraszamy spotkanie MsJ w lutym
22.02.2019 w piątek o godz. 18.30

jak zwykle „Pod CZWÓRKĄ”
w Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Wrocławskiej
przy ul. Katedralnej 4 /blisko Katedry/
w kościele św. Piotra i Pawła (wejście przez dziedziniec)

Temat: „Jak krzyż z San Damiano odmienił życie św. Franciszka i całego świata”

Konferencję poprowadzi dla nas: o. Jozafat Roman Gohly OFM

Dyrektor Domów Pielgrzyma w Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin,
referent misji ludowych,
były przeor klasztoru Franciszkanów na Górze św. Anny

Program
18.30 adoracja
19.15 msza
20.00 kawa
20.30 konferencja
22.00 zakończenie

ZAPRASZAMY !