Mąż i Ojciec w autorytecie rodziny – 28.02.2020

>> Podsumowanie spotkania  

ZdjęciaFilmy


Konferencja Mąż i Ojciec w autorytecie rodziny – Janusz Łopata


Homila ks. Tomasz Hawrylewicz


Podsumowanie

Bracie

Dziękujemy Ci za wspólną modlitwę i wielbienie Jezusa Chrystusa podczas naszego ostatniego spotkania, które odbyło się w piątek 28 lutego w kościele św. Piotra i Pawła, przy ul. Katedralnej 4 we Wrocławiu. Po Eucharystii Janusz Łopata – mąż i ojciec, wdzięczny chrześcijanin, rolnik, strażak, pedagog, terapeuta, alkoholik, wygłosił konferencję pt. „Mąż i ojciec w autorytecie rodziny”.

Do roli ojca i męża mężczyzna przygotowuje się od najmłodszych lat. Najpierw obserwując ojca a później inne autorytety. Kiedy jednak ojca zabraknie a inne męskie wzorce składają się z alkoholu i papierosa w dorastającym nastolatku tworzy się fałszywy obraz męża i ojca. Zamiast odpowiedzialności i miłości pojawia uzależnienie a nałóg staje się bliższy niż żona i dzieci. Nie ma innej wartości niż zaspokojenie swoich własnych potrzeb i zagłuszania poczucia winy. Na fałszywie budowanym autorytecie ojca-alkoholika powstaje dysfunkcyjna rodzina, której członkowie nie mają własnej autonomii. Wszyscy są współuzależnieni a dzieci uciekając od dramatycznej rzeczywistości wchodzą np. w role błazna, kozła ofiarnego, dziecka we mgle, które często towarzyszą im w dalszym życiu. Dziecko wychowywane przy ojcu bez autorytetu nie jest wstanie zbudować swojej własnej tożsamości. Nie ma od kogo uczyć się jak być odpowiedzialnym mężem i ojcem. Zamiast tego nabiera złych przykładów, które często nie pozwalają budować trwałych związków z innymi osobami. Brak męskiego wzorca w domu jest często główną przyczyną ich życiowych niepowodzeń. Uzależniony ojciec dewastuje siebie i swoją rodziną tu i teraz ale również niszczy przyszłość swoich dzieci oraz ich przyszłych rodzin. Dorosłe dzieci alkoholików wymagają tak samo długotrwałej terapii, jak ojciec który wychodzi z nałogu. Tak jak Janusz, które trzeźwieje już 15 lat.

Skończenie z uzależnieniem jest bardzo trudne ale najgorsze zaczyna się dopiero później, gdy trzeba wszystkich skrzywdzonych przeprosić i zadośćuczynić im za wyrządzone krzywdy. Jak stwierdził Janusz, nie wystarczy powiedzieć rodzinie: „już nie piję” i wszystko już będzie ładnie i pięknie. Należy zmierzyć się z poczuciem winy za całe zło wyrządzone swoim bliskim. Źródłem skutecznej walki z nałogiem jest zanurzenie się w autorytecie Boga-Ojca, który „jest blisko skruszonych w sercu i wybawia złamanych na duchu” (Ps 34,19). A „jeżeli Bóg w życiu jest na pierwszym miejscu, wszystko znajduje się na właściwym miejscu” (św. Augustyn).

Janusz pokazał męża i ojca w autorytecie rodziny z punktu widzenia alkoholika. Ale uzależnieniem nie musi być tylko alkoholizm, czy narkomania. To może być również pracoholizm, pornografia, gry komputerowe, sex, hazard, siłownia czy nawet zbieranie znaczków jeśli jest poza normą a uzależniony żyje w systemie iluzji i zaprzeczeń, które pozwalają mu trwać w uzależnieniu pomimo ponoszonych strat. Uzależnienie daje przyjemność i jest doskonałym „sposobem” na rozwiązywanie wielu problemów i napięć. Tak doskonałym, że zostaje po nim tylko „….płacz i zgrzytanie zębów’ (Mt 8,12) ukochanej żony i dzieci.

Janusza droga do trzeźwości zaczęła się, gdy świadomie oddał życie Jezusowi. Dziękujemy Ci Panie za to, że wiele lat niosłeś Janusza na swoich plecach, aż go postawiłeś na nogi u sióstr Michalitek podczas „Rekolekcji trzeźwościowych”.

Bracie, już teraz zapisz w kalendarzu lub pamięci datę kolejnego otwartego spotkania, które odbędzie się 27 marca 2020 w piątek o godz. 18.30 tam gdzie zawsze. Konferencję pt. „ Mężczyźni św. Józefa – z kim i dla kogo” wygłosi Andrzej Lewek – mąż i ojciec trójki dzieci, główny koordynator Mężczyzn św. Józefa w Polsce. Członek sekretariatu ds. nowej ewangelizacji Archidiecezji Krakowskiej.

Z Bogiem Mężczyźni Świętego Józefa we Wrocławiu

Zaproszenie na spotkanieZapraszamy na spotkanie MsJ w lutym
28.02.2020 w piątek o godz. 18.30

jak zwykle „Pod CZWÓRKĄ”
w Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Wrocławskiej
przy ul. Katedralnej 4 /blisko Katedry/
w kościele św. Piotra i Pawła (wejście przez dziedziniec)

Temat: „Mąż i Ojciec w autorytecie rodziny”

Konferencję poprowadzi dla nas:
Janusz Łopata
Mąż i Ojciec, wdzięczny chrześcijanin, rolnik, strażak, pedagog, terapeuta, alkoholik,

Program
18.30 adoracja
19.15 msza św.
20.00 czas na kawę
20.30 konferencja
22.00 zakończenie

ZAPRASZAMY !