Mężczyzna od kuchni

Zdjęcia

Konferencja

Mężczyzna od Kuchni – Bartłomiej Pawlaczyk

Podsumowanie spotkania

Szczęść Boże Bracie

Dziękujemy Ci za wspólną modlitwę i wielbienie w ostatni piątek w kościele św. Piotra i Pawła oraz za wysłuchanie wykładu Bartłomieja Pawlaczyka na temat „Mężczyzna od kuchni”. 

„Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę” (Rdz 1,27) i żyli następnie jako rodzina. 

Głową rodziny jest mężczyzna a w każdej głowie jest zwykle mózg, który odpowiada nie tylko za sprawne funkcjonowanie właściciela głowy ale również jest odpowiedzialny za życie całej jego rodziny. Dobre i wartościowe pożywienie, zróżnicowane, bogate w błonnik, składniki mineralne oraz witaminy powinno zapewniać każdemu człowieku wystarczającą porcję energii do sprawnego działania. Właściwie ułożona i zbilansowane posiłki dają siłę na cały dzień. Jak mówi Bartek nie ma jednej idealnej diety-cud. Każda jest dobra, jeśli tylko została przygotowana zgodnie z potrzebami własnego organizmu, którego jednak trzeba umieć słuchać i reagować na jego potrzeby.

Bartek wspomniał, że w Piśmie Świętym jest około 790 wzmianek na temat jedzenia ale nigdzie nie zostało napisane, że jedzono szybko, byle jak, w pośpiechu, na jednej nodze, a hot-doga popijano energetykiem…. Wręcz przeciwnie – posiłek celebrowano, jedzenie błogosławiono, dziękowano za nie Panu Bogu, spożywanie posiłku było modlitwą… Jedzono potrawy lokalne, samodzielnie przetworzone i starannie przygotowywane, jak na przykład chleb i wino….

Bracie, pewnie wiesz, że to czym się odżywiasz, to nie jest tylko Twoja sprawa? Oczywiście, że jedzenie ma wpływ na Twoje zdrowie, ale również na zachowanie, nastrój, humor, co przekłada się na Twój stosunek do najbliższych. Sam decydujesz, co jesz, jak i kiedy ale również w tym aspekcie życia, tak samo jesteś odpowiedzialny za swoją rodzinę. „Czyż nie wiecie, żeście świątynią Boga i że Duch Boży mieszka w was”? (1 Kor 3,16). Dbaj o nią, bo przecież Kościół do którego chodzisz jest czysty, wysprzątany, zadbany, przyozdobiony….

Czy potrafisz błogosławić jedzenie, które przyrządziła ci druga osoba? Dziękujesz jej za pracę, którą dla Ciebie wykonała, abyś mógł się najeść …? A może rodzinnie gotujecie potrawę, którą później razem konsumujecie? Pewnie zauważyłeś, że najbardziej smakuje pożywienie przygotowane z miłością, nawet jeśli jest to tylko zwykła kanapka…

A na koniec rada zaczerpnięta z reguły 3 św. Ignacego z Loyoli. „Trzeba zachowywać większą i w większym zakresie wstrzemięźliwość od innych pokarmów, bo w tej dziedzinie i chęć do jedzenia ulega nieuporządkowaniu, i pokusa daje się bardziej odczuć. Dlatego dla uniknięcia nieładu można praktykować wstrzemięźliwość od innych pokarmów dwojako: Po pierwsze – przyzwyczajając się do jedzenia pokarmów bardziej prostych. Po drugie – jeśli pokarmy są wyszukane, jedząc je w małej ilości.”

ZAPROSZENIE

Zapraszamy na Nowym Roku na styczniowe spotkanie MsJ
25.01.2018 w piątek o godz. 18.30

jak zwykle „Pod CZWÓRKĄ”
w Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Wrocławskiej
przy ul. Katedralnej 4 /blisko Katedry/
w kościele św. Piotra i Pawła (wejście przez dziedziniec)

Temat: Mężczyzna od kuchni

Konferencję poprowadzi dla nas: Bartłomiej Pawlaczyk

Pozytywnie zakręcony na tle właściwego odżywiania.
Prowadzi szkołę zdrowego odżywiania.
Praktyk kuchni makrobiotycznej.
Zaangażowany we wspólnocie katolickiej na rzecz osadzonych w Z.K. we Wrocławiu

Program
18.30 adoracja
19.15 msza
20.00 kawa
20.30 konferencja
22.00 zakończenie

ZAPRASZAMY !