św. Józef – 24.01.2020

 
 
>> Podsumowanie spotkania  


ZdjęciaFilmy


Homilia – ks. bp Jacek Kiciński


Konferencja „Św. Józef” – ks. bp Jacek Kiciński


Okiem kamery TV RodzinaPODSUMOWANIE SPOTKANIA

Bracie

Dziękujemy Ci za wspólną modlitwę podczas naszego spotkania Mężczyzn Św. Józefa, które odbyło się w piątek 24 stycznia 2020 w piątek o godz. 18.30 w kościele św. Piotra i Pawła przy ul. Katedralnej 4 we Wrocławiu oraz za udział w konferencji pt. „Św. Józef”, którą poprowadził J.E. Ks. Biskup Jacek Kiciński.

W obecnych czasach kryzysu męskości i ojcostwa, kiedy rola ojca w ogóle jest marginalizowana św. Józef jest niezwykle aktualnym wzorem mężczyzny głębokiej wiary, oddanego rodzinie i wypełniającego Boże prawo. To wzór odpowiedzialnego męża i ojca, który ponad swoje osobiste ambicje, plany i cele życiowe stawia dobro rodziny.

Pan Bóg powołuje człowieka do konkretnego zadania związanego z określoną misją. Zadaniem św. Józefa było być mężem Maryi, opiekunem Jezusa oraz towarzyszyć św. Rodzinie. Jednak rozeznanie powołania dla Józefa nie było łatwe i przyjemne. Musiał on najpierw podjąć decyzję, co powinien uczynić po usłyszeniu informacji, że jego żona jest w ciąży, chociaż jeszcze nawet nie współżyli… Jako człowiek postępujący zgodnie z prawem powinien był Maryję oddalić ale miłość do żony nie pozwalała mu na łatwe podjęcie takiej drastycznej decyzji. Kochał żonę i wierzył w jej słowa o Zwiastowaniu ale nie czuł się godny, aby on, zwykły cieśla, towarzyszył w życiu kobiety, która nosi pod sercem Syna Bożego….

Józef toczy walkę duchową, aby rozeznać co powinien uczynić ale na pierwszym miejscu stawia dobro Maryi, bo „…nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie” (Mt 1,11). Nie myśli o sobie, swojej wygodzie, rozczarowaniu, przykrości… nie ma w nim złości, gniewu, wściekłości… nie skupia się na swoich problemach, pomimo rany jaką z pewnością zadała mu wiadomość od małżonki. Nie podejmuje pochopnej decyzji, nie wypowiada niepotrzebnych słów, nie obarcza Maryją żadną winą. W obecności Boga rozeznaje. „Jeśli człowiek rozeznaje, toczy walkę duchową, to Bóg rozwiązuje jego problemy” – mówił J.E. Ks. Biskup Jacek Kiciński – „chociaż nie zawsze od razu, tu i teraz, natychmiast, ponieważ Bóg działa czasie”. Gdy Józef zaufał Bogu, dostał odpowiedź. I kiedy w nocy On mówi do Józefa, ten działa natychmiast, podejmuje radykalne decyzje, nie boi się wziąć na siebie odpowiedzialności za swoich bliskich… Nie analizuje szans i zagrożeń, nie zastanawia się na konsekwencjami, nie liczy korzyści i przyszłych zysków… I nie dyskutuje, bo słowa do niczego nie są potrzebne, gdy wiadomo co należy czynić… Bracie, zastanawiałeś się kiedyś ile potrzebujesz słów, aby podjąć jakąś decyzję?

Dzisiejszy człowiek cierpi na głód obecności drugiego człowieka… Istnieje poważny kryzys słuchania, ponieważ każdy chce tylko mówić, nadawać, przekazywać, objaśniać, pouczać i nikt nie ma zamiaru słuchać w milczeniu… Jest ogromne zapotrzebowanie na słuchanie, także w rodzinie, gdzie czasami trzeba tylko wysłuchać żony, lub dziecka, bez dawania mu rad i gotowych rozwiązań…. Wiele kryzysów w rodzinach zaczyna się od braku wzajemnej obecności dla siebie. Dzieci widzą tatusia rano i wieczorem przez chwilę i cierpią na głód obecności ojca. Z żoną ledwo udaje się zjeść wspólne szybkie śniadanie a mąż zapracowany marzy tylko, żeby wreszcie się położyć i trochę odpocząć. Rodzina jest w domu niby blisko a jednocześnie bardzo daleko od siebie…. I kontakt na Messengerze lub WhatsUppie w niczym to nie pomaga, wręcz buduje elektroniczny mur między nimi, bo jest tylko środkiem do komunikacji a nie budowania bliskości.

Jezus dojrzewał, wchodził w dorosłe życie, bo Józef był przy nim stale obecny. Przy nim Jezus wzrastał w łasce u Boga i u ludzi. Św. Rodzina razem pielgrzymuje do świątyni do Jerozolimy, chociaż zgodnie z prawem Jezus ze względu na swój wiek nie miał jeszcze takiego obowiązku. Maryja jako kobieta też nie musiała tego czynić i mogła zostać w domu. Chcieli być razem i wspólnie odwiedzić Świątynię. J.E. Ks. Biskup Jacek Kiciński zachęcał, aby właśnie na wzór św. Rodziny mężczyźni razem ze swoją żoną i dziećmi uczestniczyli razem w każdej Eucharystii.

A jeśli ktoś zgubi Jezusa w swoim życiu, to niech go szuka właśnie w Świątyni a nie wśród znajomych, przyjaciół, krewnych, czy atrakcjach świata….

Już teraz zapraszamy Cię na kolejne otwarte spotkanie, które odbędzie się 28.02.2019 w piątek o godz. 18.30 tam gdzie zawsze. Konferencję nt. „Mąż i Ojciec w autorytecie rodziny” wygłosi Janusz Łopata – mąż i ojciec, wdzięczny chrześcijanin, rolnik, strażak, pedagog, terapeuta, alkoholik. Szczegóły na naszej stronie www

Z Bogiem Mężczyźni Świętego Józefa we Wrocławiu

P.S. Przypominamy o możliwości:

1. Zamówienia w swojej parafii Mszy Św. w intencji Mężczyzn Św. Józefa i mężczyzn z danej parafii w dowolną niedzielę 2020 r. Kalendarz wolnych terminów https://mezczyzniwewroclawiu.pl/kalendarz/

2. Zapisów na męskie rekolekcje w marcu – szczegóły na naszej stronie www.

Zaproszenie

Zapraszamy na spotkanie MsJ w styczniu
24.01.2020 w piątek o godz. 18.30

jak zwykle „Pod CZWÓRKĄ”
w Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Wrocławskiej
przy ul. Katedralnej 4 /blisko Katedry/
w kościele św. Piotra i Pawła (wejście przez dziedziniec)

Temat: „św. Józef”

Konferencję poprowadzi dla nas:
J.E. Ks. Biskup. Jacek Kiciński
BISKUP POMOCNICZY WROCŁAWSKI WIKARIUSZ GENERALNY Biskup Tytularny Margo Profesor Nauk Teologicznych, doktor habilitowany Teologii (Duchowości) Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, doktor Teologii (Duchowości) Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Od 1988 r. w Zgromadzeniu Misjonarzy Klaretynów. Przewodniczący Komisji ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP od 2017 r., Przewodniczący Rady Życia Konsekrowanego Archidiecezji Wrocławskiej, Członek Komisji ds. Duszpasterstwa KEP.

Program
18.30 adoracja
19.15 msza św.
20.00 czas na kawę
20.30 konferencja
22.00 zakończenie

ZAPRASZAMY !