Młodzież, pasja i wychowanie
Zapraszamy na październikowe spotkanie MsJ ON-LINE.
23.10.2020 w piątek
PLAN SPOTKANIA
19.45 – różaniec
20.00 – 20.50 – konferencja Księdza
20.50 – sesja pytań
21.15 – Koronka do Miłosierdzia Bożego
21.30 – zakończenie
TRANSMISJA ROZDZIELONA NA POSZCZEGÓLNE WYDARZENIA
19:45 WSPÓLNY RÓŻANIEC
20:00 KONFERENCJA
21:15 WSPÓLNA KORONKA DO BOŻEGO MIŁOSIERDZIA
Temat: MŁODZIEŻ, PASJA I WYCHOWANIE
Słowo skieruje do nas Ks. Jerzy Babiak SDB
Od 2011 roku Prezes Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego we Wrocławiu.
Od 18 lat Dyrektor Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu,
w którym z młodzieżą zrealizował 10 wakacyjnych projektów misyjnych w Ghanie, Liberii, Mongolii i Syberii.
Pasje: sport, zwłaszcza rolki www.rolkowa-wroc.pl oraz narciarstwo,
a także radio (realizacja ponad 200 audycji Trudne Sprawy w Radio Rodzina)..
Bracie
Dziękujemy Ci za wspólną modlitwę i udział w konferencji online pt. „”Młodzież, pasja i wychowanie”, którą wygłosił ks. Jerzy Babiak SJ, dyrektor Zespołu Szkół Salezjańskich Don Bosco we Wrocławiu.
Młodzi ludzie wchodzą w życie, w świat, nie mając doświadczenia oraz perspektywy patrzenia na drugiego człowieka, na wspólnotę, na ludzi. Spoglądają w przyszłość i szukają w niej tego, co dla nich ważne. Energia, dynamizm, ekspresja u ludzi młodych jest niesamowita i typowa dla każdego młodego pokolenia. Nigdy się nie zmienia. Ta energia wieku dojrzewania pozwala im kształtować siebie, odnajdywać i budować swoje własne „ja”. Obecnie młodzież jest narażona na wiele trudności, problemów i bombardowanie ciężkimi doświadczeniami cywilizacji XXI w. Taki dzisiejszy, realny świat, w którym młodzi funkcjonują: szybkiego rozwoju, sukcesu, pieniądza, ekonomii, słabej kondycji rodzin, kryzysu wiary i Kościoła. I rodzice, a szczególnie ojcowie muszą zauważać, w jakim kontekście historyczno-społecznym znajdują się ludzie młodzi, doświadczający zwielokrotnionych, różnych sytuacji kryzysowych, nadchodzących nagle z niespodziewanych kierunków. Tracą równowagę psychiczną i mimo klasycznego, młodzieńczego buntu, który pozwala im zbudować dobrą jakość własnego, przyszłego życia, wchodzą w dramatyczną przestrzeń beznadziei, pustki, braku sensu i celu życia. Gubią wiarę i rezygnują z tego, aby wejść w relacje z Jezusem Chrystusem. Stają się coraz bardziej psychicznie słabi, u wielu z nich pojawia się depresja, schizofrenia, choroba dwubiegunową afektywna, zaburzenia odżywiania, brak poczucia własnej wartości i fatalne samopoczucie. Świat i ludzie dorośli stale ich pouczają, mówiąc: „musisz być najlepszy i osiągnąć sukces, musisz znać języki i musisz uczyć się w najlepszym liceum”. Młody człowiek ciągle coś musi…. Taka jest tendencja, trend i obciążenie ludzi młodych, które prowadzi do ogromnych dramatów, A tymczasem każda szkoła jest dobra, każde środowisko może uczynnić z młodego człowiek człowieka spełnionego… A Ty bracie, nawet jeśli jesteś zagoniony w swojej pracy jak chomik w kołowrotku, to Twoje dziecko nie musi żyć w takim zaprogramowanym paradygmacie już od wczesnych lat edukacji…
Dzisiejszy świat nie sprzyja stabilnemu, zrównoważonemu rozwojowi młodych ludzi ale przy tych wszystkich problemach młodzi nadal mają pasję, otrzymaną od Pana Boga. Pasja to, wg definicji Wielkiego Słownika Języka Polskiego, głębokie zaangażowanie i zainteresowanie czymś, co bardzo lubimy robić i czemu chcemy poświęcać czas. Pasje mogą być przeróżne np. fotografowanie, kolekcjonerstwo, ceramika, malarstwo, klocki Lego, wędkarstwo a nawet w określonych przypadkach gry komputerowe. Pozwalają być sobą, sprawiają dużo przyjemności (o ile nie są realizowane kosztem najbliższych) i podtrzymują szczęście w życiu. Warto je rozwijać i pielęgnować, bo bez nich jest się człowiekiem wyjałowionym. Pasja jest jak miłość, hobby jak przyjaciel, a zainteresowanie to kolega. Czy można żyć bez miłości? Jednak pasjami trzeba też umieć właściwie gospodarować, bo nie mogą pożerać człowieka, rodziny, przyjaciół i obowiązków. Człowiek nie żyje dla pasji, tylko dla Boga i drugiego człowieka…
Każdy z młodych ludzi powinien odkrywać w sobie pasję ale w żadnym wypadku nie należy mu jej wybierać i do niej przymuszać. Młody człowiek rodzi się z talentem, który oddziałuje i wpływa na pasję ale sam przeważnie nie potrafi jej odkryć. Trzeba mu pomóc i właśnie rodzice przede wszystkim ale i szkoły powinny dawać ku temu najlepszą okazję. Niestety obecnie zarówno rodziny, jak i szkoły zabijają pasję w ludziach młodych, nie dając im przestrzeni i sposobności, żeby spróbowali odkryć, w czym są dobrzy, co lubią robić. Człowiek ukierunkowany na sukces wychodzi po kilkunastu latach edukacji nabity jak syfon mądrościami, wiedzą i sprawdzonymi wzorami na życie, ale bez pasji. Jest to dramatyczne życiowo i przyszłościowo. Pasje wpływają na to, co młody człowiek będzie w życiu robić, jakim będzie inżynierem, lekarzem, nauczycielem, mechanikiem, a nie ma nic gorszego niż np. nauczyciel, czy lekarz bez pasji. Przyszłość człowieka dorosłego decyduje się w młodości i zależy właśnie od jego pasji. Mając pasję, czuje się smak życia. Jednak trzeba o nią dbać, rozwijać, troskliwie pielęgnować, poświęcać jej czas. Ale pasja oznacza również cierpienie, trud, poświęcenie, wymagające wyrzeczenia i troski. Pasja to także Jezus Chrystus. To przepiękny wzór Boga-Człowieka z pasją, z cierpieniem, poświeceniem, którego pasją był człowiek. Jezus pokazuje, co to znaczy oddać całego siebie dla drugiego człowieka. Jezus zawsze był konsekwentny, stały, stabilny, taki sam, wierny i miłosierny…
Wychowanie młodego pokolenia do tego, aby byli ludźmi z pasją nie jest łatwe. Trzeba rozsądnie i mądrze towarzyszyć młodym, aby poszukiwali na początku a potem dobrze wybierali to, co jest najważniejsze i współgra z ich talentem. Ważne jest, aby chwalić dziecko, dziękować z zaangażowanie, zauważać to, co dobre, dowartościowywać i podpowiadać, wspierać i zachęcać. Ojciec z pasją to bardzo dobre lekarstwo na problemy psychiczne ludzi młodych, bo mobilizuje, pociąga, prowokuje, zastanawia, wprowadza w świat tajemnic pasji swoje dzieci i uczy ich przeżywania życia z pasją. Ojcowie są bardzo dobrymi wzorcami rozwoju swoich pasji i nie powinni rezygnować ze swoich pasji, nawet jeśli są zabiegani, zapracowani. A jeśli gdzieś się one kurzą w piwnicy lub na strychu, to warto do nich powrócić, żeby dzieci widziały, że w życiu ojca nie tylko praca i zarabianie pieniędzy są ważne. Że potrafi przeżywać życie ze smakiem, w całości, nie fragmentarycznie, nie mechanicznie: praca-dom-praca-dom… Przykład ojca z pasją zaraża i zachęca oraz pokazuje młodemu człowiekowi, że w tym jednorodnym świecie nie trzeba być sformatowanym i sprofilowanym do jednorodnych zachowań, takim zero-jedynkowym automatem.
Młode pokolenie należy wyrywać z obojętności, przeciętności i bylejakości. Trzeba mu pokazywać, że życie można przeżywać pięknie, z radością i uśmiechem, nawet wtedy gdy ma się wiele lat, pomimo bólu i trudności, lęku i niepewności o jutro.
Zapraszamy na kolejne spotkanie Mężczyzn św. Józefa w dniu 27 listopada 2020. Po Eucharystii ks. dr Jan Konior SJ wygłosi konferencję pt. „Życie duchowe w męskiej codzienności” https://mezczyzniwewroclawiu.pl/zycie-duchowe-w-meskiej-codziennosci/. Ze względu na istniejące obostrzenia wymagana będzie rejestracja. O szczegółach poinformujemy.
Z Bogiem
Mężczyźni Świętego Józefa we Wrocławiu