Nasze spotkanie 23.09.2016
>> Podsumowanie spotkania
2016/09/23
Pierwsze spotkanie po wakacjach upłynęło w atmosferze modlitwy liturgicznej (Eucharystia sprawowana przez Ojca Stefana), uwielbienia (nasz niezastąpiony Rafał), wstawienniczej o dary Ducha Świętego oraz świadectw.
Eucharystia zatrzymała nasze spojrzenie na O. Pio z Pietrelciny – to był dzień wspomnienia tego herosa wiary. Niezwykle obdarzony, do szaleństwa posłuszny Panu i Jego kościołowi zakonnik z San Giovani Rotondo.
Po modlitwie uwielbienia, sześciu braci poprosiło o modlitwę wstawienniczą. Modliliśmy się, głośnym wołaniem do Pana, aby odpowiedział na potrzeby braci. Może ten rok powinien mieć więcej takiej modlitwy?
Kilka notatek ze świadectw:
• Pan wysłuchał modlitwę wstawiennicza braci przed wakacjami – mam dobre wyniki zdrowotne! (Witalij)
• Dziękuję za pielgrzymkę na Jasną Górę i moje uzdrowione stopy (Łukasz)
• Rodzinna pielgrzymka do Włoch – w wielu miejscach doświadczyliśmy obecności Boga (Rafał)
• Pan dotknął moich chorych nóg – w pierwszym dniu naszego urlopu nad morzem bóle się wycofały. Mogę chodzić, pływać, jeździć na rowerze (Paweł)
Na koniec Mariusz zdał relację/świadectwo z pielgrzymki ekumenicznej do Gruzji, jaka miała miejsce w dniach 18-22 września.
W pielgrzymce uczestniczył Waldek ze wspólnoty rodzin Wiosna oraz nasz biskup ordynariusz – ks. bp. Andrzej Siemieniewski. Był to czas pełny i nasycony. Spotkaliśmy się z całym spectrum osób i spraw, którymi żyje społeczeństwo Gruzji, cerkiew prawosławna oraz lokalny kościół katolicki. Naszym przewodnikiem był ks. Witold Szulczyński, salezjanin, pracujący w Gruzji od ponad 20 lat.
Rozmawialiśmy z młodymi, którzy wyrwani zostali ulicy 10 lat temu i zamieszkali w ośrodku dla dzieci Caritas (zbudowanej przez ks. Witolda). Dzisiaj otoczeni miłością sióstr Elżbietanek z Polski – uczą się i wyrastają na pełno wartościowych ludzi. Tamar – jedna z nich sama nauczyła się rosyjskiego, mówi biegle po angielsku, komunikuje się po polsku i uczy włoskiego. Teraz zaczyna studia prawnicze w Tbilisi.
Na działce należącej do Caritasu – z inicjatywy papieża Jana Pawła II, została wybudowana nieduża cerkiew prawosławna. Intencją było, aby dać głodnym nie tylko chleb dla ciała, ale również chleb dla duszy. W cerkwi pracują stale kapłani, odbywają się regularnie liturgie. W jednej z nich w nocy z wtorku na środę uczestniczyliśmy z Waldkiem. Rozmawialiśmy z gruzińskimi mężczyznami. Byli otwarci na rozmowę. Wybierają się, zaproszeni przez swoich przyjaciół katolików na spotkanie z papieżem Franciszkiem, który będzie w Gruzji już w najbliższą sobotę. Ich bliski znajomy od 6 miesięcy jest w śpiączce po wypadku. Narzeczona modli się intensywnie o uzdrowienie. Dołączyliśmy się do tej modlitwy. Eucharystia sprawowana następnego dnia przez ks. bp. Andrzeja była w jego intencji.
Odwiedziliśmy seminarium, gospodarstwo rolne oraz szkołę powszechną na terenie diecezji arcybiskupa Siergieja Chikuriszviliego. Do gospodarstwa rolnego trafiła pomoc sprzętowa sfinansowana przez środowiska z Wrocławia na przełomie 2015/2016.
W środę rano przyjął nas ks. arcybiskup Marek Szolczyński, nuncjusz apostolski. Rozmowa dotyczyła oczywiście relacji katolicko-prawosławnych oraz przygotowania do wizyty papieża.
Ukoronowaniem było spotkanie z Jego Świątobliwością Patriarchą Eliaszem II – zwierzchnikiem Cerkwii Prawosławnej w Gruzji. Wymiana upominków pomiędzy księdzem biskupem i patriarchą, krótka rozmowa i błogosławieństwo wypełniło czas wizyty. Poniżej zdjęcia z tej błogosławionej pielgrzymki.
Dziękuję wszystkim, którzy przekazali wsparcie finansowe i materialne na rzecz Kościoła w Gruzji!